Domino i karty
Domino i karty

Domino i karty

Doświadczenie w pracy z dzieckiem pokazuje, że podczas terapii niezbędne jest różnicowanie pomocy z których korzystamy. Dlatego podczas nauki czytania sylab otwartych, wykorzystuję samodzielnie wykonane materiały. To bardzo dobry pomysł, ponieważ dostarczamy dziecku możliwość opanowania tego samego materiału, wykorzystując do tego różnorakie formy. Pokażę jak w prosty sposób wykonać domino i karty w domowym zaciszu. Proponuję wcześniej pobrać przygotowane gotowe plansze.

Krok po kroku

Wykonanie kart nie zabiera dużo czasu. Plansze zostały wydrukowane, w tym przypadku wystarczy drukarka czarno-biała. Za pomocą gilotyny do papieru po zaznaczonych liniach zostały wycięte pomoce. Dzięki temu, że nie korzystamy z tradycyjnych nożyczek, zaoszczędzimy czas i mamy pewność, że karty są równo wycięte. Poprzez zastosowanie odpowiedniej folii wykonane materiały będą nam dłużej służyć do pracy z dzieckiem. Po użyciu laminatora trzeba czynność z cięciem powtórzyć jeszcze raz. Dla bezpieczeństwa ostre rogi zostały zaokrąglone dzięki specjalnemu dziurkaczowi.

Domino

W grze wykorzystuje się klocki (domina), które mają kształt prostokątów, na których na obydwu końcach znajdują się sylaby otwarte. W zestawie do gry występują klocki z kombinacją sylab otwartych PA, PE, PU, PI, PY, PO oraz MA, ME, MU, Mi, MO i każda kombinacja występuje dokładnie jeden raz. Dla ułatwienia podaję dziecku jeden klocek jako bazę oraz np. 4 do wyboru do gry. Dzięki temu dziecko ma swobodę w układaniu domina na stole. Na początek dziecko samo układa, potem można spróbować zagrać razem. Przy okazji trenujemy czytanie sylab, które trzeba odszukać.
 
sylaby PA, PE, PU, PI, PY, PO oraz MA, ME, MU, Mi, MO

domino

gra domino z sylabami

"gramy

domino sylaby - DIY

zrób sam domino

darmowy plik .pdf - domino

gramy z dzieckiem w domino

kontrastowe domino

gra domino dla dziecka

Karty

Talia kart jest wspaniałą i niedrogą inwestycją. Wystarczy, żeby zająć przez dłuższą chwilę jedną lub dwie osoby. Jak się bawimy? Po pierwsze siedzimy naprzeciwko siebie, proponuję dziecku aby na początek wylosowało 1 wybraną kartę, którą trzymam i przeczytało sylabę, która na niej jest. Po chwili proszę, aby jeszcze raz powtórzyło zadanie, a potem przeczytało wyraz który ma na stole. Losując karty: MA i PA, dziecko ma przeczytać MAPA. Karty są duże, dobrze wykonane, zapewne posłużą nam na dłużej podczas jesiennych długich wieczorów. W tej grze także trenujemy czytanie sylab otwartych w różnych kombinacjach: PA, PE, PU, PI, PY, PO oraz MA, ME, MU, Mi, MO. Podczas tej gry wspieramy również koordynację ręka-oko.

karty edukacyjne - PA, PE, PU, PI, PY, PO oraz MA, ME, MU, Mi, MO

czytamy sylabypierwsze sylaby

dziecko czyta sylaby

sylaby na zajęcia logopedyczne

Pliki (4)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl