Jak mądrze wybierać zabawki edukacyjne?
Jak mądrze wybierać zabawki edukacyjne?

Jak mądrze wybierać zabawki edukacyjne?

Dzieci rosną zaskakująco szybko. Wydaje się, że w ciągu kilku tygodni potrafią wyrosnąć nie tylko z ulubionej bluzki, ale też z zabawek, które chwilę temu fascynowały, a dziś już nudzą i lądują w kącie. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór zarówno jednych, jak i drugich - i o ile na wyrastanie ze spodni niewiele możemy poradzić, to z zabawkami mamy dużo lepszą sytuację. Jeśli bowiem zamiast ślepo wybierać to, co w telewizji reklamują, poświęcimy trochę czasu na rozsądny wybór zabawek, to korzyści mogą być ogromne.

Nauka przez zabawę

To dość wyeksploatowany termin - i często źródło rozczarowań, gdyż ze względu na jego nadużywanie, ludzie przyzwyczaili się, że takie połączenie zazwyczaj oznacza kiepską zabawę i wątpliwą naukę. A jednak taka fuzja dwóch światów jest możliwa i umiejętnie wprowadzona potrafi przynieść niesamowite wyniki. Jednak główna w tym jest nasza rola. To my, wybierając prezent dla dzieci, możemy zdecydować się na taki, który dziecko pokocha, jak i taki, który zamiast pożytku przyniesie szkody. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze? Kluczowe jest dostosowanie zabawek do poziomu dziecka. Należy oczywiście z ambicją patrzeć do przodu, jednak kupno zestawu, do którego dziecko "może kiedyś dorośnie" jest bardzo frustrujące. Dziecko bowiem z jednej strony - ma coś nowego, z drugiej - nie jest w stanie się tym bawić. Równie błędne jest kupowanie zabawek zbyt prostych - wtedy tracimy potencjał funkcji edukacyjnej.

Co zatem wybrać?

Najlepiej wybierać takie zabawki, które rosną wraz z dzieckiem i z których można skorzystać na kolejnych etapach rozwoju. Spójrzmy przykładowo na karty edukacyjne JUMAMI. Do wyboru mamy m.in.:


- cienie,
- kontury,
- kolorowe obrazki,
- małe litery,
- duże litery,
- podpisy - również w wersji z małymi i wielkimi literami.


Każda z kart została przygotowana na bardzo grubym papierze (gramatura 1050), z zaokrąglonymi narożnikami kart (w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych), dodatkowo zostały wzmocnione specjalną folią. Na czym jednak polega w praktyce wykorzystanie kart w zabawie z dziećmi w różnym wieku?

Różne lata - różne potrzeby

Świadomość tego faktu była kluczowa przy projektowaniu kart edukacyjnych JUMAMI. Przykładowo, już na etapie niemowlęcym bardzo inspirujące dla rozwoju są kontrasty. Wzrok bardzo małego dziecka nie rozróżnia jeszcze zbyt dobrze kolorów i szczegółów, więc karty typu "cienie" i "kontury" mogą przyciągnąć uwagę dziecka znacznie bardziej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Gdy wraz z rozwojem dziecka kolory zaczną mieć dużo większe znaczenie - nadejdzie czas na kolorowe obrazki i pierwsze zadania - jak choćby odnalezienie tego samego zwierzątka w wersji kolorowej na najnowszych kartach oraz na tych czarno-białych, które towarzyszyły dziecku od pierwszych tygodni życia. Jak nietrudno się domyśleć - później będziemy mogli dołączać karty z literami (alfabet) i napisami - najpierw z dużymi literami, potem dojdą małe, a dziecko zacznie się oswajać z nauką czytania i pisania.
 Jak mądrze wybierać zabawki edukacyjne?

Pomysł na prezent

Trafiony prezent pod choinkę

Zabawki, które rosną razem z dzieckiem

Karty edukacyjne JUMAMI - różne lata, różne potrzeby 

Jak widać, dobrej jakości produkt, w dodatku wykonany całkowicie w Polsce, jest w stanie wystarczyć na bardzo długo. Pomyślmy o tym, gdy będziemy szukać pomysłu na Mikołaja i pod choinkę.

najlepszy prezent dla przedszkolaka

pakujemy prezenty pomysł na prezent na Mikołaja świąteczny prezent dla dziecka karty edukacyjne na prezent

pakujemy prezent dla dziecka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl