Kategoryzacja
Kategoryzacja

Kategoryzacja

Dokonywanie kategoryzacji to umiejętność bez której dziecko nie jest wstanie poznawać świata oraz skutecznie się uczyć. Kategoryzacja to umiejętność dostrzegania cech wspólnych, cech różnicujących, identyfikowania oraz klasyfikowania wg ogólnie przyjętych zasad. Dzięki kategoryzacji dziecko uczy się reguł społecznych i językowych.

kategoryzacja - pomysł na ćwiczenia z dzieckiem

Ćwiczenie:

Do zadania wykorzystamy dwa zestawy kart edukacyjnych JUMAMI: owoce [seria 4] - obrazki [karty edukacyjne 100008] i zwierzęta [seria 3] - obrazki [karty edukacyjne 100017]. Wybrane przez dziecko obrazki będą musiały zostać przyporządkowane według dostępnych kategorii np.:

owoce - jabłko, śliwka itd.

zwierzęta - słoń, wielbłąd itd.

owoce - jabłko i śliwka

zwierzęta - słoń i wielbłąd

Najlepiej będzie, jeśli samo wybierze obrazek i analizując go dokładnie zdecyduje do której kategorii może pasować. Dla ułatwienia wykonania polecenia zbiory zostały wcześniej oznaczone odpowiednią etykietą. Na koniec zabawy sprawdzamy wykonane przez dziecko zadanie, opowiadając  wspólnie przy tym, dlaczego jabłko i banan pasują do zbioru owoce, co je łączy lub jaką mają wspólną cechę. Analogicznie postępujemy ze zbiorem zwierzęta. Na początku pomagamy dziecku przy kategoryzacji, jednak podczas powtarzania ćwiczenia materiał jest utrwalany i zapamiętany, dzięki temu po pewnym czasie nie ma problemu z samodzielnym przyporządkowaniem wg kategorii.

Dzięki kategoryzacji dziecko uczy się reguł społecznych i językowych

nauka poprzez zabawę, kategoryzacja - zwierzęta i owoce

Gdzie kupić? 

Sklep JUMAMI: 

Owoce [seria 4] - obrazki [karty edukacyjne 100008]

Zwierzęta [seria 3] - obrazki [karty edukacyjne 100017]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl