Lekcje przyrody w czasie jesiennych spacerów
Lekcje przyrody w czasie jesiennych spacerów

Lekcje przyrody w czasie jesiennych spacerów

Robimy wszystko, by zorganizować dziecku czas wypełniając go zabawą i nauką. Chcemy, by chłonęło wiedzę, poznawało świat, rozwijało się jak najszybciej i jak najlepiej. Pamiętajmy jednak, że nic, absolutnie nic nie zastąpi wspólnych spacerów. Chodźmy na spacery! Takie, które będą czymś więcej niż tylko ruchem "od - do" - celebracją rodzinnych więzi, fascynującą wyprawą do świata leśnej przyrody, odkrywaniem tego, co na co dzień pozostaje niezauważone, a przecież wydarza się i warte jest naszej uwagi. Poznawanie tego, co nas otacza, jest najbardziej fascynującą lekcją przyrody.

Spacery - czemu zalecają je specjaliści? 

Spacery są zresztą czymś więcej, niż doskonałą zabawą i sposobem na wspólne spędzanie czasu. Częste, najlepiej codzienne spacery polecane są przez lekarzy i położne. Przebywanie na świeżym powietrzu wspomaga pracę systemu immunologicznego dziecka oraz sprzyja rozwojowi jego mózgu. Spacery, najlepiej odbywane o stałych porach, powinny stać się obowiązkowym punktem w rozkładzie dnia, i to bez względu na pogodę i porę roku. Jesień nie powinna być czasem, kiedy zamykamy się w domu. Każdy, nawet najbrzydszy dzień wart jest tego, by wypełnić go fascynującymi przygodami i poznawać otaczający nas świat.

Magia jesiennych spacerów

Jesień to czas magiczny. To właśnie teraz przyroda pokazuje swoje najpiękniejsze kolory i daje nam piękną lekcję o przemianie - odwiecznej, cyklicznej, nieustającej. Jesienią zimne, mokre dni, podczas których chcemy tylko schować się pod ciepłym kocem, przeplatają się z tymi słonecznymi, radosnymi. Warto wykorzystać je wszystkie, spędzając czas z dzieckiem na dworze. Podczas ciepłych dni łapmy każdy promień słońca, a podczas tych deszczowych załóżmy gumowe kalosze i razem z dzieckiem podreptajmy w kałużach - przecież to świetna zabawa.

Lekcje przyrody - bezpośrednio od przyrody!

Jeśli na spacer, to na łono przyrody. Chodzenie po sklepach czy między blokami jest nieciekawe i mało rozwijające. A przecież obok być może czeka las, który może dostarczyć dziecku najciekawszych lekcji przyrody. Wyznaczcie sobie cel każdego spaceru. Niech mały odkrywca, który drzemie w każdym dziecku, poznaje drzewa, krzewy i małe roślinki leśnego poszycia i obserwuje zmiany, które jesienią odbywają się praktycznie na naszych oczach. Drzewo, które wczoraj szumiało zielonymi liśćmi, dziś ma liście żółte i brązowe, a jutro być może wszystkie je straci - obserwowanie tego procesu jest naprawdę fascynujące.

Niech mały odkrywca szuka mieszkańców lasu, o których na pewno już słyszał i które widział na obrazkach. Zabierzcie ze sobą karty edukacyjne, które przedstawiają zwierzęta lasu i znajdźcie je wszystkie. Ślimak pewnie ukrył się pod złotymi liśćmi, jeżyk wyszedł na spacer pod krzewy leśnych malin, a gąsienica z biedronką spotkały się na liściu dębu. Zabierzcie ze sobą szkiełko powiększające, by z bliska zobaczyć żyłki spadłych liści i mięciutkie włókienka mchu. Weźcie aparat fotograficzny, by udokumentować proces zmiany, jaka zachodzi w leśnym świecie. Pozwólcie sobie na eksperymenty - za pomocą patyka sprawdźcie, jak głęboka jest kałuża, policzcie ile rodzajów liści leży pod drzewami, zobaczcie, dokąd wybiera się sroka. Każda chwila spędzona razem jest cenna, a jeśli wypełniona jest nauką i zabawą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl