Onomatopeje
Onomatopeje

Onomatopeje

Rozwój mowy dziecka w prowadzonej terapii logopedycznej jest podzielony na kilka etapów oraz uzależniony jest od potencjału dziecka i zaangażowania rodziców. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nauką mówienia to chętnie podpowiem jak można w prosty sposób uczyć i rozwijać dziecko z wykorzystaniem zabawy.

Na początek pokażę jak w ciekawy sposób wprowadzić dziecko w świat wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Do zabawy wykorzystam karty edukacyjne z wizerunkiem zwierząt domowych: Zwierzęta [seria 1] - obrazki [karty edukacyjne JUMAMI - 100003].

Wyrazy dźwiękonaśladowcze to tak naprawdę pierwsze "słowa" dziecka, którymi nazywa ono otaczający go świat. Ucząc się ich przy pomocy prezentowanych obrazków dziecko przechodzi przez wszystkie etapy:

- słuchanie,
- rozpoznawanie,
- wskazywanie,
- powtarzanie,
- nazywanie.

Zestaw zawiera 24 trwałych elementów przeznaczonych dla dzieci do kreatywnej nauki. W jednym komplecie znajdziesz najbardziej znane nam zwierzęta takie jak: baran, bocian, gąsienica, gęś, gołąb, indyk, kaczka, kogut, koń, kot, koza, krowa, kura, motyl, mrówka, mucha, mysz, pająk, pies, pszczoła, ryba, ślimak, świnia, żaba.

Onomatopeje, karty edukacyjne dla dzieci, sklep JUMAMI

Proste, kolorowe z wyraźnym czarnym konturem na białym tle ilustracje zachęcają dzieci do oglądania i nauki. Schematyczne obrazki w odpowiednio dobranej kolorystyce są dla maluchów atrakcyjne oraz łatwo dają się identyfikować z rzeczywistością.

pies, kolorowe obrazki, JUMAMI

Proponowaną zabawę można już wykorzystać bawiąc się z dzieckiem w wieku około 12 miesięcy oraz z tymi, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rozumieniem i mówieniem, zestaw świetnie sprawdza się również w terapii logopedycznej dla dzieci, które wymagają więcej uwagi.

Spośród zestawu kart wybieramy te, które podczas naszej zabawy będą wydawać różne dźwięki. Do tej gry na początek wykorzystuję zaledwie kilka wybranych obrazków, pokazując i wymawiając odpowiednio dopasowane onomatopeje dla 1 lub 2 elementów np.

krowa mówi - MU
żaba mówi - KUM KUM

krowa mówi - MU, MU, żaba mówi - KUM KUM

Etap uczenia się polega na słuchaniu, powtarzaniu i rozpoznawaniu zwierzątek.

rozpoznawanie zwierząt przez dziecko, sklep JUMAMI
kolorowe obrazki, zwierzęta gospodarskie, dla dzieci
zielona żabka, obrazki dla dzieci
zabawa z dzieckiem

Karty edukacyjne cechuje duża wytrzymałość, zostały wydrukowane na grubym papierze o gramaturze 1050, który jest odporny na ewentualne zagniecenia, więc małe dziecko może z nich swobodnie korzystać. Karty są sztywne i wytrzymałe na przypadkowe uszkodzenia. Narożniki kart zostały zaokrąglone, aby nie stanowiły zagrożenia dla małych dzieci. Karty są dodatkowo jednostronnie wzmocnione folią. Biorąc pod uwagę fakt, że będziemy z tego materiału korzystać codziennie to bardzo duża zaleta tego produktu.

Narożniki kart zostały zaokrąglone, aby nie stanowiły zagrożenia dla małych dzieci

Najlepsze efekty pracy z każdym dzieckiem uzyskamy jeśli taka zabawa będzie powtarzana systematycznie, aż do opanowania materiału. Po to aby przejść do kolejnego etapu nauki poprzez zabawę. W tym przypadku nie ma reguły jeśli chodzi o czas jaki trzeba wykorzystać na naukę. Najważniejsze, że są widoczne efekty, kiedy dziecko z chęcią mówi "KWA KWA" widząc kaczkę na obrazku, a "HAU HAU" kiedy zobaczy psa na spacerze. 

kiedy dziecko
Słownik:

Onomatopeja (wyraz dźwiękonaśladowczy) - to wyraz naśladujący dźwięki i odgłosy naturalne, w tym dźwięki wydawane przez zwierzęta. 

Przykłady:

baran - BE
bocian -KLE KLE
gęś - GĘ GĘ
gołąb - GRUHU GRUHU
indyk - GUL GUL
kaczka - KWA KWA
kogut - KUKURYKU
koń - IHA IHA
kot - MIAU
koza - ME
krowa - MU
kura - KO KO
motyl - FRRR
mucha - BZYK BZYK
mysz - PI PI
pies - HAU HAU
pszczoła - BZZZ
ryba - PLUM PLUM
świnia - KWI KWI
żaba - KUM KUM

Gdzie kupić?

Sklep Jumami: Zwierzęta [seria 1] - obrazki [karty edukacyjne JUMAMI - 100003]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl