Owoce
Owoce

Owoce

Karty edukacyjne z reprezentacjami poszczególnych owoców można wykorzystywać do etykietowania produktów rzeczywistych. Jest to świetny wstęp do wczesnej nauki czytania. Dziecko uczy się reprezentować dany przedmiot - w tym wypadku owoc, za pomocą jego symbolu, graficznego przedstawienia. W przyszłości obrazek będziemy zastępować słowem. Jest to również pomoc, którą z powodzeniem można wykorzystywać do terapii Metodą Krakowską u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, zaburzeniami afatycznymi, autyzmem czy niedosłuchem. Ponad to obrazki mogą posłużyć jako wstęp do nauki komunikacji alternatywnej i wspomagającej dzieci, u których z różnych przyczyn komunikacja werbalna jest mocno utrudniona lub niemożliwa. Podstawą nauki jest umiejętność wejścia przez dziecko w komunikację naprzemienną. Ucząc dziecko, że kiedy poda konkretny obrazek dostanie w zamian taki sam prawdziwy, pyszny i pachnący owoc wzbudzamy w nim motywację do nawiązywania celowej komunikacji z drugą osobą. Obrazki można również wykorzystywać podczas stymulacji polisensorycznej. Pozwala to rozwijać zmysły dziecka: smaku, wzroku, dotyku, węchu, a nawet słuchu. Prezentując dziecku obrazek, może ono zgadywać czy dany owoc jest słodki, kwaśny, miękki, twardy, szorstki, gładki itp., a następnie sprawdzić to na realnym przedmiocie. Można po prezentacji obrazka zawiązać dziecku oczy o poprosić by bez udziału wzroku spróbowało odnaleźć prezentowany mu wcześniej owoc. Rozwija to również pamięć i wyobraźnię dziecka.

Jabłko, gruszka, banan - to pierwsze owoce jakie poznają nasze dzieci. Większość wie jak wyglądają i smakują, bo pojawiają się w słoiczkach dla najmłodszych na deser i w kawałkach na talerzu na podwieczorek tych trochę starszych. Ale czym różni się jabłko od brzoskwini i jak odróżnić pomarańczę od grejpfruta? Do nauki przez doświadczenie wykorzystamy zestaw kart edukacyjnych: Owoce [seria 4] - obrazki [karty edukacyjne JUMAMI - 100008].

Jabłko, brzoskwinia - owoce, obrazki dla dzieci
jabłko i brzoskwnia - karty edukacyjne JUMAMI
Doskonałym uzupełnieniem tej zabawy będą świeże owoce, takie jak truskawka, malina itd. Najlepiej wykorzystać czas kiedy mamy dostęp do tych, które rosną sezonowo.

owoce sezonowe
owoc malina na kolorowym obrazku
Zamiast zestawu plastikowych owoców, które są dostępne w każdym sklepie z zabawkami, warto kupić i pokazać te prawdziwe.

Jakie są owoce? Zabawa z dzieckiem.
Można je dotykać z każdej strony, sprawdzić czy są miękkie czy twarde, duże czy małe. Warto je także powąchać oraz spróbować. Przy okazji maluchy nauczą się nie tylko nazw, ale też pojęć: słodki - kwaśny.

słodka brzoskwinia, kwaśna cytryna, jak smakują owoce, karty JUMAMI
owoc - kokos, obrazki dla dzieci
truskawka, owoce, zestaw kart dla przedszkolaka, JUMAMI
Możemy również zagrać w grę ćwiczącą spostrzegawczość i pamięć, która polega na dopasowaniu pary (taki sam owoc) szukając odpowiedników obrazków na stole. Po kolorowe obrazki dziecko z chęcią sięga, bawi się nimi, segreguje np. wg koloru lub kształtu. Co prawda nie można ich zjeść i nie pachną tak, jak te prawdziwe z sadu czy ogrodu, ale za to można się nimi bawić w nieskończoność. 

segregujemy owoce, wg kształtu i koloru, pomoce dydaktyczne JUMAMI
poznawanie owoców przez dziecko, pomysł na zabwę
Poznawanie owoców ma na celu kształcenie spostrzegawczości, umiejętności zapamiętywania, naukę ich nazw oraz ich kojarzenie, wspomaga rozwój koncentracji uwagi i logicznego myślenia u dziecka. Pod koniec zabawy poczułam się prawie jak na bazarze i miałam ochotę zrobić zakupy. Taką lekcję, do której warto się przygotować wcześniej dziecko zapamięta na długo.

obrazki dla dzieci - owoce, sklep JUMAMI
Gdzie kupić?

Sklep Jumami: Owoce [seria 4] - obrazki [karty edukacyjne JUMAMI - 100008]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl