Terapia ręki
Terapia ręki

Terapia ręki

Niewiele osób wie, jak ważna jest sprawność rąk w rozwoju mowy.

Stymulacja dłoni pobudza ośrodek mowy, dlatego warto pracować nad czuciem i sprawnością rąk w sytuacji kiedy występują problemy z mową.
Proponuję zabawę, które z chęcią wykona każde dziecko, a które jednocześnie będzie terapią ręki. Przygotowałam do wydruku dwa wybrane wcześniej odpowiednio powiększone kontury znanych już zwierzątek: kury i barana (pliki w formacie .pdf do pobrania za darmo znajdziecie na końcu wpisu).

kolorowanka kura

W dużych słojach zebrałam kolorowe piórka oraz białą watę.

kolorowe piórka
biała wata

Środek zwierzątek wykleiłam taśmą dwustronną, która zdecydowanie lepiej sprawdza się przy takich zabawach zamiast tradycyjnego kleju.

praca do wykonania przez przedszkolaka
dziecko wykleja
terapia ręki - ćwiczenia

Zadaniem dziecka było wyklejenie przygotowanych wcześniej zwierzątek: kura miała być cała w kolorowych piórkach, a baran w białym futerku z waty.

kura ma piórka
przyklejamy piórka
kura ma pióra
terapia ręki
pomysł na ćwiczenie ręki
dziecko ćwiczy rękę
rozwój mowy a sprawność ręki
terapia ręki wcześniaka
manipulacja obydwu rąk
wcześniak i jego terapia
pomysł na terapię ręki
angażowanie dziecka do pracy poprzez zabawę

Prace wykonaliśmy w plenerze, na stojąco, wykorzystując do tego sztalugę. Pogoda i humory dopisały, a potem zostało już tylko odpowiednia prezentacja wykonanych prac i sprzątanie.

praca plastyczna
czas z przedszkolakiem
terapia ręki
ćwiczymy lewą rękę
terapia ręki


Znaczenie terapii ręki dla rozwoju mowy szczegółowo wyjaśnia neurologopeda:

„Włókna nerwowe łączące nasz mózg z resztą ciała w większości krzyżują się na poziomie pnia mózgu. To znaczy, że te biegnące z lewej półkuli mózgu unerwiają w większości prawą stronę ciała, a te biegnące z prawej – lewą stronę Ponieważ nasze dłonie posiadają wiele zakończeń nerwowych ich stymulacja wpływa korzystnie na uaktywnianie się istotnych pól w naszej korze mózgu. A ponieważ najważniejsze ośrodki mowy (pole Brocka i pole Wernickiego) znajdują się w lewym płacie skroniowym, to intensywna stymulacja motoryki precyzyjnej prawej dłoni wpływa korzystnie na pobudzenie tych ważnych ośrodków i tworzenie się nowych dróg i połączeń nerwowych w tej okolicy (zwłaszcza że pęczek nerwów odpowiedzialnych za ruch na swojej drodze przebiegu „zahacza” o ośrodki mowy pobudzając je). Należy jednak pamiętać, że i prawa półkula mózgu odpowiedzialna jest za mowę (zwłaszcza za prozodię – czyli rytm, melodię i intonację) dlatego w terapii ręki nie należy zapominać o lewej dłoni. Duże znaczenie mają ćwiczenia angażujące w manipulację obie ręce ponieważ właściwą stymulacja i współpraca obu półkul mózgu daje optymalne warunki sprzyjające rozwojowi mowy."
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl