W krainie alfabetu
Witaj Szkoło! W krainie alfabetu

W krainie alfabetu

Sposobów na poznanie i ćwiczenie liter polskiego alfabetu jest wiele. Zawsze powtarzam, że nie ma lepszej metody na naukę, niż ta kiedy poświęcamy swój czas, aby wspierać rozwój malucha. Trudniej jest kiedy w rodzinie mamy dziecko z niepełnosprawnością. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas ma prawo do zdobywania wiedzy. Ważne, żeby umieć dostosować tempo i warunki do dziecka mając na uwadze problemy z jakimi się zmaga.

Pomoce dydaktyczne dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Najlepiej będzie jak opiszę to na przykładzie swojego dziecka. Aktualnie to uczeń 1 klasy niepublicznej szkoły z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi. 7 Latek z ogromnym niechcianym bagażem, które dźwiga od urodzenia. Miłosz urodził się przedwcześnie w 2012 roku z wagą 990 g. 27 tydzień, w którym przyszedł na świat odmienił już na zawsze przyszłość mojego dziecka. Skrajny wcześniak, skrajnie niska urodzeniowa masa ciała, stan po PPROM, niewydolność oddechowa, RDS III, niewydolność krążenia, krwawienie z płuc, bezdechy, IVH III/II, krwiak śródmózgowy, torbiel po krwiaku śródmózgowym, retinopatia, zapalenie opon mózgowych, wodogłowie, stan po cystowentrykulostomi, septostomii i implantacji układu zastawkowego, MPD (mózgowe porażenie dziecięce), niedowład lewostronny, dyzartria (zaburzenia mowy), słabowidzenie, niepełnosprawność intelektualna.

Alfabet dla dzieci

Z powodu koronawirusa od marca mieliśmy znacznie więcej czasu. Zanim zaczęliśmy go optymalnie wykorzystywać musieliśmy ułożyć nowy porządek dnia, a wraz z nim nowe cele i wyzwania. Jednym z nich nadal jest nauka czytania i pisania. Zanim jednak to nastąpiło w ramach systematycznej terapii uczyliśmy się najpierw dużych, a potem małych liter polskiego alfabetu wykorzystując do codziennej pracy karty edukacyjne JUMAMI. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością należy mieć duże pokłady cierpliwości i dysponować odpowiednim czasem, obserwując bacznie podczas wykonywanych ćwiczeń postępy malucha. Tworząc pomoce dydaktyczne dla dzieci miałam doświadczenie i wiedzę, dlatego osobiście uważam, że ich wykonanie i jakość to wysoki standard godny polecenia, który świetnie sprawdza się podczas zajęć stolikowych. To nieoceniona pomoc dydaktyczna w nauce drukowanych wielkich i małych liter. Przystępny krój czcionki i białe tło, odpowiednia wielkość, solidne i trwałe wykonanie kart edukacyjnych JUMAMI w przyjazny i łatwy sposób wprowadziło moje dziecko w świat liter. Przyznaję się trochę to trwało, bo syn wymaga większej ilości powtórzeń materiału, ale ostatecznie udało się zrealizować kolejny cel. Dziecko poznało alfabet, a to dopiero początek. Od tego czasu postęp jest znaczący. Zwłaszcza w nauce pisania. Po opanowaniu nauki alfabetu, spróbowaliśmy pisania dużych liter, a kilka tygodni temu wprowadziliśmy również małe litery. Aktualnie wysokość pola, na którym pisze Miłosz wynosi 1 cm więc są to naprawdę małe literki. A jeszcze w marcu, na początku pandemii, nikt z nas nie myślał o tym, że Miłosz może kiedykolwiek pisać. Oczywiście daleko mu jeszcze do pisania pełnych zdań ale to co już potrafi cieszy nas ogromnie. Niestety zarówno w pisaniu jak i w czytaniu dostrzegamy problemy typowe dla dysleksji. Metoda jest tylko jedna: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Nauka alfabetu - podstawy

Na przykładzie mojego dziecka, warto wyciągać wnioski. Fundamentem są podstawy, a warto o nie zadbać, bo na nich możemy zbudować solidny dom, który przetrwa niejedną burzę. Dlatego tak bardzo polecam wam pomoce dydaktyczne od JUMAMI, one zostały wykorzystane w terapii dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym z ogromnym sukcesem. Dzięki kartom edukacyjnym z serii Alfabet oraz dobrze poprowadzonej terapii w domu, można nauczyć dziecko rozpoznawania i czytania liter. Mądrze wybieraj pomoce dydaktyczne dla swoich dzieci, zwłaszcza tych które miały trudny start od urodzenia. Bawmy się więc z dzieckiem, wybierzmy ciekawe pomoce dydaktyczne i spokojnie obserwujmy postępy malucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl